Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym według art. 611. gdy pojawia się zupełny rozkład małżeństwa każdy z małżonków może żądać, aby Sąd rozważył wydanie orzeczenia o separacji. Jest to jeden z głównychpowodów na, który powołują się małżonkowie w przypadku podjęcia decyzji o separacji.
Istnieje również wyjątekgdzie Sąd może nie wydać orzeczenia o separacji mianowicie jest to sytuacja gdzie byłoby zagrożone dobro i zdrowie psychiczne małoletnich dzieci, które powstały z owego związku, separacja nie byłaby również dopuszczalna, gdy z innych względów byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków w sytuacji gdy nie posiadają wspólnych małoletnich dzieci.
Art. 612. porusza kwestię gdy zdania małżonków o separacji byłyby podzielone i gdy jeden z małżonków żądałby rozwodu bez uprzedniego orzeczenia separacji, a drugi z małżonków widzi szanse na porozumienie i uratowanie wspólnego małżeństwa dlatego chciałby w pierwszej kolejności by Sąd orzekł separację. Art. 612. mówi wprost i stawia sprawę jasno, że gdy zdania między małżonkami są podzielone, ale żądanie rozwodu jest w pełni uzasadnione Sąd orzeka rozwód. Może również pojawić się sytuacja gdzie z konkretnych i wiadomych przyczyn orzeczenie rozwodu nie może być dopuszczalne, wtedy Sąd podejmuje decyzję o orzeczeniu separacji.
Gdy mówimy o winie, małżonkowie nie muszą podejmować decyzji o tym z czyjej winy nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, obarczać się nią wzajemnie i dodatkowo psuć relację między sobą. Zgodnie z art. 613. § 2 gdy małżonkowie zgodnie żądają orzeczenia separacji Sąd nie orzeka o winie rozkładu pożycia. Sytuacja wygląda wtedy tak jakby żaden z małżonków nie ponosił winy.
Jakie są skutki prawne orzeczenia separacji?
Orzeczenie separacji powoduje określone skutki prawne, które reguluje ustawa.
Art. 614. szczegółowo je wymienia:
- separacja ma takie same skutki jak orzeczenie rozwodu, chyba, że ustawa stanowi inaczej,
- podczas trwania separacji niemożliwe jest zawarcie nowego małżeństwa,
- małżonkowie mogą sobie wzajemnie pomagać jeżeli oczywiście zajdzie taka potrzeba lub gdyby sytuacja tego wymagała,
- art. 60 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego oprócz § 3, stosuje się odpowiednio gdy zachodzi sytuacja obowiązku dostarczania środków utrzymania przez jednego z małżonków pozostających w separacji drugiemu,
- brak możliwości zmiany nazwiska.
Gdy mówimy o zniesieniu separacji za obopólną zgodą obojga małżonków Sąd postanawia o orzeczeniu o zniesieniu separacji. Pomoc może okazać prawnik. W momencie zniesienia separacji ustają jej skutki oraz Sąd orzeka o opiece nad wspólnymi małoletnimi dziećmi.